Kılıçdaroğlu’nun “Gençler” Vurgusu Yerine Ulaştı

Trentter’daki Türkçe tweet verilerine göre; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajı, Seçim Bildirgesi’ni açıklarken öncelikli olarak hitap ettiği “gençler”e ulaşmış görünüyor. Analiz edilen kelime ve kalıplarla birlikte en çok değinilen konu, “gençlere adıyoruz” vurgusu oldu.

Kelime Bulutu

Aday Tanıtım Toplantısı’nın başlama saati olan 11:00 ile 14:00 arasındaki 3 saatlik sıcak zaman diliminde, içinde CHP* ve/veya Kılıçdaroğlu*, seçim bildirge*, öncetürkiye*, “önce türkiye” geçen 14.458 tweet atıldı. Bu tweet’lerden sadece 181’i fake/bot filtresine takılırken, 6.708 farklı hesabın katılımı ile CHP’nin seçim bildirgesi güne damgasını vurdu.

Değinme Seyri

Passolig Sürprizi

Seçim bildirgesinin sürprizi, duyanları da ilk anda şaşırtan ve tebessüm ettiren Passolig’in kaldırılması vaadiydi. @herkesicinchp hesabının en popüler tweet’i bu konuda atılan oldu ve Futbol’un, bu ülkenin en büyük ortak paydası olduğunu bir kez daha kanıtladı:

Passolig ile ilgili tweet’leri, asgari ücret vaadi takip etti:

Önce TT: #ÖnceTürkiye

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasına başlamasıyla birlikte #ÖnceTürkiye etiketi TT oldu. 4 saat boyunca listenin zirvesinde kalan etiket, saat 16:00 itibarıyla 2. sıraya inse de, 6.975 tweet ve bunların 27.085 kez RT edilmesi ile trending topics listesinin en yoğun gündemi olmaya devam etti. Trending Topics

En Çok Retweet Edilen Tweet’ler Muhalif Fakat…

11:00-14:00 arasında atılıp en çok RT edilen tweet’ler sert eleştirilerden oluşsa da, Trentter’ın fake/bot retweet filtresine takıldılar. Trentter’ın RT eden kişilerin profillerini değerlendirip ne kadar gerçek/nitelikli kullanıcı olduklarını hesapladığı algoritmasına göre bu 3 tweet’teki 1032 retweet’ten 35’i, 953’ten 36’sı, 946’dan 50’si gerçek olarak tespit edilebildi. Bot Tweet’ler

İşte O Tweet’ler

3 Saatlik sıcak zaman diliminde, CHP’nin resmi hesapları dışında atılan en popüler tweet’ler ise sırasıyla şöyle oldu: