Gelişmiş Arama

Samanlıktaki iğneler elinizin altında.

Milyonlarca tweet arasında gelişmiş arama ile istediğiniz sonuca Google’da arama yapar gibi kolayca ulaşın.

Twitter’da geriye dönük data sorunu, her markanın ve özellikle konkur zamanı ajansların en büyük eksikliği halini alır. Bütün Türkçe tweet’leri arşivleyen Trentter, istediğiniz tarih aralığında istediğiniz konuyu aratmanızı ve ilgili tweet’lere ulaşmanızı sağlar.

Twitter’ın birçok özelliği gibi arama modülü de kısıtlı imkan sağlıyor. Geriye dönük arama ile ilerlemek browser’ı şişirdiği gibi tweet’lerin tamamına erişmek de mümkün olmuyor. Ulaşılan tweet’lerin export edilememesi de ayrı bir handikap oluşturuyor.

Trentter ile bütün Türkçe tweet’ler arasında istediğiniz tarih aralığında -hatta saat ve dakika- arama yapabilir, çok hızlı şekilde tek ekranda liste olarak görüntüleyebilirsiniz. Bu aramayı yaptırırken spam/bot olarak filtrelediğimiz sonuçları dahil edip etmeme kararı da tamamen size aittir.

Elde ettiğiniz listeyi Excel formatında export ederek sadece tweet’leri değil, tweet kaç fav, kaç rt, kaç arındırılmış rt almış, potansiyel eriştiği kişi sayısı kaç olmuş, hangi saatte hangi kullanıcıdan atılmış, bu kullanıcıyı kaç kişi takip ediyor ve kullanıcı kaç kişiyi takip ediyor, hepsini tek sheet’te görüntülersiniz.

Twitter’da arama yaptırırken ve keyword tanımlarken yaşanan en büyük sorunlardan biri de kelimeye gelen eklerdir. Örneğin “maden suyu” ile ilgili tweet’lere ulaşmak isterseniz, “maden suyu OR maden suyunda OR maden suyunu” gibi devam eden bir arama dizisi oluşturmanız gerekecektir. Trentter ise asterisk ile aramayı destekleyerek sizi bu zahmetten ve aklınıza dahi gelmeyecek ek kullanımlarını ıskalamaktan kurtarır. Trentter üzerinde “maden su*” şeklinde bir arama yapmanız, içinde maden suyu ve türevleri geçen bütün sonuçları görüntülemenizi sağlar.

Sadece asterisk değil, Google’da olduğu gibi diğer gelişmiş operatörlerle de tweet’ler arasında arama yaptırabilirsiniz:

Popülerliği artan konular için popüler hashtag’leri bulabilirsiniz
Örnek: #hayırlıcumalar

Bir kullanıcıya yapılmış bütün reply’ları/mention’ları bulabilirsiniz
Örnek: @omurgedik

Bir kelimenin veya daha fazla kelimenin önüne tire eklediğinizde o bilgiye sahip tweet’ler sonuçlarınızdan hariç tutulur. Bu yöntem, otomobil markası olan Jaguar ile hayvan olan jaguar gibi birden çok anlamlı kelimelerde yararlıdır.
Örnek: jaguar hız -araba

Bir kelimeyi veya kelime öbeğini tırnak içinde yazdığınızda, sonuçlarda yalnızca aynı kelimeleri aynı sırada, tırnak içinde verildiği gibi içeren tweet’ler yer alır. Bu yöntemi yalnızca tam olarak bir kelimeyi veya kelime öbeğini arıyorsanız kullanın. Aksi takdirde, birçok yararlı sonucu yanlışlıkla hariç tutarsınız.
Örnek: “bütün dünya kardeş olsa”