Gerçek Zamanlı

Şu an oluyor.

Geçen ay, geçen hafta, dün, az önce… Hepsinden önemlisi: Şimdi.

Carpe Diem sanal dünyada: Real-time marketing. X kuşağı ve erken dönem Y kuşağının 1 yılda verdiği tepkilerin toplamını, son dönem Y kuşağı ve Z kuşağı 1 haftada tüketiyor. Anılar yerini intibalara bırakıyor. Birer persona gibi algılanan markalar ise akıllarda yer etmenin, tüketicinin karşısına doğru zamanda doğru şekilde çıkmanın peşinde koşuyor. Peki o an neler oluyor? Anlık gündem Trentter’da.

Real-time marketing, yani eş-zamanlı pazarlama yükselen bir yıldız. Bireysel kullanıcılardan ilham alan bir pazarlama yöntemine markaların bu kadar dahil olup, kendileri için de kullandığı pek görülmemiştir. Bireysel kullanıcıların ürettiği gündeme ilişkin “capsler” bunların en somut örneklerinden; her marka her popüler gündemde furyayı bir yerinden yakalamaya çalışıyor. Artık “olan şey” değil, olana nasıl tepki verdiğiniz daha önemli.

Biraz “ayan beyan olmayan” anlamı da barındıran viraller, yerini tam tersi real-time marketing’e bıraktı. Markanın birinci ağızdan kendini ifade etmesi için uzatılmış bir mikrofon gibi! Gündem ile kendini birleştiren markalar, algılarda eşsiz bir yer ediniyor. Ajanslar, zekalarını real-time marketing’deki performanslarıyla gösteriyor. Her marka, her ajans kendi fıkrasını yazıyor; “en iyi espriyi başkası yapmadan önce” telaşıyla, fıkrasına gülünmeyen adam olma riskini alarak.

Bu sürekli evrilen sosyal medya cümbüşü içinde dikkat toplamak da her şeyden daha zor hale geldi. Bu durum markaları, ajansları ve kişileri, toplanmış hazır dikkati kullanmaya sevk ediyor. Anlık gündem takibi, real-time marketing’de yaratıcılık kadar önemli.

Trentter, son yarım saat, 1 saat, 3 saat, 6 saat, 12 saat ya da daha uzun zaman diliminde neler konuşulduğunu anlık olarak karşınıza getirir. Kafanızı karıştıracak ve yanlış yönlendirecek bot/spam sonuçları sizi uğraştırmadan ayıklar, yükselen trendin dikkatinizi çekmesini sağlar. Trentter ile her şeyi diğer herkesten önce fark edersiniz.